Arról szeretnék érdeklődni, hogy az m1 HD illetve a többi magyar adóhoz milyen vételi támogatás szükséges a tv-t illetően. DVB-C?
Mivel a tv két sávon talál digitális adást, amelyből az egyiken az osztrák ORF illetve ATV stb. fogható, de a másik sávon a magyar adásoknal csak a fekete képernyő van, azzal a felirattal, hogy HD szolgáltatás. Ehhez nem elég a beépített DVB-T vevő, hanem szükséges egy külső set-top box?
Megnéztem a kézi beállításokat.
A 12-es csatornán 226,5 Mhz-el tud venni, utána már a 41-es csatorna jön 474 Mhz-el.
A kettő között van egy nagy ugrás, átugorja a 287,25-öt.
Szóval 226,5 még jó lenne, de miattam nyilván nem fogjátok áttenni erre a frekvenciát. :-)
Még az Alcornál is kavarok egy kicsit, és ha nincs mit tenni, kábeleset kell venni.
A TV-ben is ki tudjuk próbálni a set-top boxodat és ott megtudom mutatni a különböző lehetőségeket és készülékeket. Keddenként hosszúnaposak vagyunk, este nyolcig tartunk nyitva. Nézzél körbe a lehetőségek között.
Korábban Szombathelyen használtam, ott kábelen bejöttek a T-s adások. A legfrissebb firmware van rajta. Még próbálkozom vele és ha végképp nem megy, akkor vagy tetőantennával próbálkozom, vagy veszek egy DVB-C-s készüléket.
Köszi a segítséget!
Ahogy írtam a 218Mhz-en ott vannak alapcsomagban a DVB-T-s közszolgálati csatornák. Két évvel ezelőtt még valószínűleg az Alcor 1500 nem tudta a 47-876Mhz-et. Érdemes lenne keresni rá frissebb programot (alcor 1500 firmware), talán az majd segít a problémát megoldani.
Természetesen meg tudjuk helyben vizsgálni a problémát, tudunk mérni műszerrel és DVB-T-s vevővel is megtudjuk nézni a jelet.
Ügyfélszolgálatunkon állunk rendelkezésre minden előfizetőnknek a minket érintő kérdésben.
Kb 2 éve elsősorban azért vettem az Alcor 1500-at, mert ezen van USB bemenet és ezért médialejátszónak is tudom használni. A leírás szerint 47-862 Mhz-et tudja, ha jó helyen nézem.
http://www.alcordigital.hu/termek/alcor_hd_1500_dvb_t_vevo
90%-ban a DVB-T csatornákat nézzük, ezért lenne jó, ha bejönnének ezek. Így nem kellene kb 20 ezerért új set top boxot venni.
A tévé HD ready, nincs beépítve set top box, van rajta HDMI bemenet.
A Set-top boksz vagy TV vevőegysége ugyanazon az elven működik, tehát csak a gyártótól függ, hogy mekkora tartományt engedélyez keresésre. A DVB-T adók magas frekiken sugároznak és a készülék gyártók egy része ezt vette csak figyelembe és ezért nem engedélyezi készülékein az alacsonyabb frekvencia keresését. Valószínűleg az Alcor 1500-as is ilyen. A bővített csomag esetén azért talál csatornákat, mert több frekvencián továbbítjuk a közszolgálati műsorokat DVB-T formában. Így a bővítet csomagosok készülékei két helyen is
megtalálhatják ezeket a csatornákat a 218.00Mhz-en és 658.00Mhz-en is. Az alapcsomagos készülékek csak a 218.00Mhz találhatják meg az adókat. Alap csomag esetében az Alcor 1500-as box valószínűleg nem látja 218Mz-en a csatornákat a 658Mhz-en meg az alapcsomag miatt nem jut el a jel a készülékig.
Az alapcsomag 0-tól 287.25Mhz-ig terjed.
A bővített csomagban meg 0-tól 750Mhz-ig tudunk jelet továbbítani.
A DVB-T-s kínálat a kábelrendszeren 2011. október 27. állapot szerint:
A 642.00Mhz-en (Bővített csomag) ORF1, ORF2 St, ORF2 B, ATV
A 658.00Mhz-en (Bővített csomag) m1 HD, m2 HD, Duna Duna 2 HD és a MR1 Kossuth, MR2 Petőfi MR3 Bartók rádiók
A 218.00Mhz-en (Alap csomag) m1 HD, m2 HD, Duna Duna 2 HD és a MR1 Kossuth, MR2 Petőfi MR3 Bartók rádiók
Kérdés?
Miért lett vásárolva a kábelrendszerre DVB-T-s vevő, mikor az a földfelszíni sugárzás szabványa?
A kábeltévés a DVB-C
A TV vevő készülék HD vételre alkalmas, van-e rajta HD bemenet, vagy hagyományos PAL rendszerű?
Megoldás:
Ha a TV készülék hagyományos PAL rendszerű, akkor fölösleges HD vevőt mellé tenni, mert minden hogyan csak SD-ben lehet nézni a műsorokat. Ebben az esetben is a DVB-C-s SD boxal kiváló kép és hang minőség érhető el.
HD TV készülék esetében meg kell vizsgálni, mit tud maga a TV készülék. Vevő egysége mpg2-es vagy mpg4-es. Ha mpg2-es akkor mindenhogyan egy megfelelő típusú HD box kell melléje a magyar HD tartalmak miatt. Mpg4-es vevő esetén meg kell nézni hogy a DVB-T (földfelszíni) vételen kívül tudja-e a DVB-C (kábeles) formátumot. Ha tudja a C-t akkor a T-t el kell felejteni, mert sokkal több digitális tartalom érhető el a C formátumban.
A célszerű arra törekedni, hogy kábeltévés formátumú (DVB-C, Conax kódolású) berendezések kerüljenek beszerzésre. Televízión kívül SD, HD set-top-boxot, CI modult ügyfélszolgálatunkon be lehet szerezni. Ezekkel a készülékekkel alap csomagban is tudjuk biztosítani a közszolgálati HD tartalmakat és az alapcsomagi SD csatornákat kiváló minőségben.
Nekem egy Alcor 1500-as set-top boxom van, ami alkalmas a DVB-T vételére. Egy ismerősömnek is ugyanez a típus van, neki bővített csomag alatt bejönnek a DVB-T csatornák. Nekem alap csomagom van, és nem jönnek be.
Alapcsomagban is továbbítjuk a DVB-T-s közszolgálati csatornákat a 218.00Mhz-en. Itt a készülékeknek az m1 HD, m2 HD, Duna2 HD és a MR1 Kossuth, MR2 Petőfi MR3 Bartók rádiót kell megtalálnia. Sajnos vannak olyan vevők, amelyikek az alsó frekvencia sávban nem dolgoznak.
Ilyen esetben csak egy Set-top box-al lehet megoldani a digitális csatornák vételét.
Ha már viszont Set-top box akkor már érdemes a DVB-C-set használni, mert azzal alap csomagban is 26db SD és 4db HD műsort lehet vele kódolatlanul fogni, de közel 80 műsort keres le a Gotthárd TV kábelhálózatán. A pontos listát itt a fórumban (Hír-fórum 79. hozzászólás) lehet megtalálni.